Muols

Kas kopīgs cilvēkam un mālam? Izrāde balstīta intervijās ar šodienas keramiķiem un stāstos par jau aizgājušiem Latgales podniekiem. Latvijas kultūras kanonā iekļautā Latgales podniecība tuvplānā atklāj vērtību maiņu vēsturi, laikmetu mirstību, tradīciju sajaukšanos, cilvēka centienus visos laikos apvienot izdzīvošanu ar skaistā radīšanu.

            Vairākās reliģijās cilvēka izcelšanās ir saistīta ar mālu. Latgales keramika kā metafora atklāj latgaliešu valodas un kultūras trauslumu. Meistaru paaudzes, kurās ar mālu darbojās visi ģimenes locekļi, vērienīgas personības un neatlaidība saglabāja tautas podniecību līdz šodienai vismaz vienā Latvijas novadā. Kā atgādinājums, ka cilvēks var stāties pretī nepateicīgam laikmetam, pirms atdot sevi atpakaļ mālam.

            Izrādes laikā, ieelpojot māla smaržu un pieskaroties tam, skatītāji tiek aicināti piedalīties ceļojumā no aizvēstures līdz mūsdienām. No māla pikas līdz lauskām. No bērna, kurš apmeklējis vienu keramikas nodarbību, līdz māksliniekam, kurš materiālam atdevis visu dzīvi. Dažkārt – pat pārāk daudz.

Režisors: Mārtiņš Eihe

Scenogrāfija un kostīmi: Paraskēva Deikina

Dramaturģija: Rūta Holendere

Mūzika: Liene Skrebinska

Piedalās: Liene Skrebinska, Liena Šmukste,  Jānis Kronis (KVADRIFRONS)


Izrāde latviešu un latgaliešu valodā

Izrādes ilgums: 1h 45min

Pirmizrāde 2021.gada 6.novembrī

Iekļauta programmā "Latvijas skolas soma"

Iestudējums tapis pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.